Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wartości szacunkowe w sprawozdaniu finansowym w czasie Covid

09 grudnia 2020 | Rachunkowość | Anna Korpetta

W związku z wystąpieniem pandemii wiele firm musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami mającymi wpływ na ich działalność gospodarczą, m.in. ze spadkiem popytu na proponowane dobra lub usługi, wahaniami kursów walut, dostępnością kredytów, zakłóceniami w łańcuchu dostaw czy zakłóceniami produkcji.

Ostatecznie może to doprowadzić do pogorszenia sytuacji finansowej spółek, a na pewno wiąże się to z zarządzaniem w świecie niepewności, zmiany i ryzyka. W takich realiach już niedługo księgowi staną przed zadaniem sporządzenia sprawozdania finansowego a kierownicy jednostki przed decyzjami, w jaki sposób ująć poszczególne zdarzenia gospodarcze. Szczególną uciążliwość może przysporzyć prezentacja danych szacunkowych.

Definicja danych

Pojęcie wartości szacunkowych zostało zdefiniowane w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dacie bilansu – ujęcie i prezentacja" (dalej: KSR 7). Zgodnie z KSR 7 rozdz. II, pkt 2.12 za wartości szacunkowe uważa się „przybliżone kwoty pieniężne przyjęte przez jednostkę do wyceny określonych składników aktywów lub pasywów, bądź przychodów i kosztów wobec niemożności dokładnej ich wyceny". Podobnie MSR 8, odnosi się do danych szacunkowych jako do tych pozycji sprawozdania finansowego, których nie można precyzyjnie wycenić. Powstaje zatem pytanie czy dane szacunkowe są ważne i jak je oszacować?

Gdzie najczęściej występują

Dane szacunkowe są często spotykane w sprawozdaniu finansowym. Przykładowo przedmiotem szacunku mogą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11834

Wydanie: 11834

Spis treści

Ranking bibliotek

Nieprzypisane

Zamów abonament